Erkeklerde Saç Ekimi | Star Hair Transplant

Erkeklerde Saç Ekimi

Erkeklerde Saç Ekimi

Saç ekimi erkek hastalarda sıklıkla uygulanan bir tedavidir. Saç ekimi operasyonlarına baktığımızda 60 yıl kadar önceye dayanan bir geçmişi olduğunu görüyoruz – eskiye uzanan bir tedavi biçimi ve yıllar içerisinde geliştirilerek günümüzdeki halini aldı. Artık yaygın bir biçimde uygulanabiliyor.

Erkeklerde saç ekimi ifadelerini duyduğunuzda erkek tipi saç dökülmesini aklınıza getirmeniz normal. Eğer yoğun saç kaybı yaşayan bir erkekseniz, babanız veya amca ve dayılarınız saç kaybı yaşamışlarsa, siz de erkek tipi saç dökülmesi yaşayabilirsiniz.

Bu aslında iyi haber çünkü erkek tipi saç kaybı teşhisi konulduktan sonra, saçınıza tekrar kavuşabilmeniz saç ekimiyle mümkün.
Bunu söylememizin ardında şu sebep yatıyor: her saç dökülmesinin bir tedavisi veya kesin çözümü mümkün değil ama erkek tipi saç dökülmesinde saç ekimi ameliyatı mümkün.

Eğer saç ektirmek istiyorsanız, belli olmayan saç ekimi hedeflemelisiniz. Tüm saç ekim işlemleri aynı başarılı sonuçları vermez. Her saç ekim uzmanı ve ekibi aynı deneyime ve beceriye sahip değildir.

Pek tabii yeni tekniklerin geçmişe göre daha iyi sonuçlar verdiğini söyleyebiliriz. Geçmişte, enseden bir kesi alınması, bu kesinin parçalara ayrıştırılarak saç dökülmesi görülen bölgelere ekilmesi yaygındı. Bu teknik FUT olarak adlandırılıyor.

Günümüzde FUE adlı yöntemin daha iyi sonuçlar verdiği ispatlandı. FUE saç ekimi yönteminde, saç kökleri donor bölgeden tek tek alınmakta ve saç dökülmesi yaşanan bölgelerde açılan minik kanallara tek tek aktarılmaktadır. Bu yöntemle minimum kesi sağlar ve incelikli bir işlemdir.

Eğer bir kişinin saç ekimi yaptığı anlaşılmıyorsa, saçı hiç dökülmemiş gibi duruyorsa çoğu kez bunun ardında başarılı bir cerrah tarafından yapılmış bir FUE işlemi yatmaktadır.

FUE saç ekimi işlemi erkek hastaların birçoğunda uygulanabilir ve ücretleri karşılanabilir düzeydedir.

Birçok güncel araştırma, saç ektiren erkeklerin çekici hissettiklerini ispatlamaktadır. Bunun tek sebebi şüphesiz sadece estetik değil aynı zamanda psikolojiktir. Saçlarınıza = bir zamanlar başınızı örten gür saçlarınıza yeniden kavuştuğunuzu düşünün. Saçlarınıza kavuştuğunuzda kendinize olan güveninize kavuşup tekrar mutlu hissedeceksiniz.

Kimler Saç Ekimine Uygundur?

Bir kişinin saçının yoğun olarak dökülmesi saç ekimine uygun olmasını garantilemez. Birçok kişi saç ektirebilirken (özellikle yetişkin erkekler), bazı kişiler (bazı saç dökülmesi vakaları) saç ektirmeye diğerlerinden daha uygundur.

Kimler saç ekimi yaptırmaya uygundur? Aşağıda detaylarına birlikte bakalım.

  • Kişinin genel sağlık durumu: saç ekimi işlemi gerçekleştirilecekken, saç dökülmesi yaşayan kişi sağlıklı olmalıdır ve saç ekimini etkileyecek kanın aniden pıhtılaşması gibi sistemik ve genetik hastalıkları olmamalıdır.
  • Yaş durumu-yetişkinlik: saç ekimi ameliyatı en çok 30 yaş üzeri yetişkin erkeklerde başarılı olur çünkü ergenlikte ve gençlikte saç dökülmesinin farklı sebepleri olabilir ve hastalığa göre bekleyip durumu görmek daha iyi sonuç verebilir. 30 yaş üzeri bir kimsede uzmanlar hastaların saç dökülmesi seyirlerini daha iyi tayin edebilirler. Bu yaşlarda saç dökülmesi artık sabitleşmiştir ve gelecekteki seyri tahmin edilebilir. Teknik olarak 18-60 arası erkek ve kadınlar saç ekimine uygun olabilir.
  • Erkek tipi saç dökülmesine sahip olmak: Bu başın ön kısımlarını, alın ve saç çizgisi bölgesi ve tepeleri etkileyen kalıtımsal bir durumdur.
  • Ensede yeteri kadar saç bulunması: Saçın dökülmediği ense kısmında yeteri kadar saç olması gerekir ki gerekli bölgelere ekilebilsin.
  • Saç derisi gerginliği ve esnekliği: Çok gergin veya esnekliği azalmış saç derisi saç ekimi sonuçlarını etkiler.
  • Sağlıklı bir yaşam biçimi sürmek: Aşırı sigara ve alkol kullanımı, spor yapmamak, kötü beslenmek ve vitamin eksiklikleri saç ekim sonuçlarını etkiler. Saç ekiminden önce ve sonra bir süre sağlığımıza dikkat etmek son derece önemlidir.
  • Erkek tipi dökülme olmasa da belli bölgelerinde az saç bulunan (kaşlar), yara izleri saçlı bölgelerde bulunan kişilerin yara ve yanık izleri üzerine de saç ekimi deri uygunsa yapılabilir.
  • Önceden saç ektirmiş olup sonuçlarından memnun olmayan ve ensesinde yeterli miktarda donor saç bulunanlar da saç ekimi yaptırabilirler.Saç ekimi kalıcı saç dökülmesinde son derece başarılıdır.

Eğer ensede saç yoksa, aktarılacak saç olmadığından saç ekimi yapılamayabilir. Difüz (diffuse) yani saçlı derinin her bölgesinde görülen saç dökülmesinde de saç ekimi aynı sebeple gerçekleştirilemeyebilir ama bir yaranın üzerine saç ekimi yapılabilmektedir

Detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz?