Kadınlarda Saç Ekimi

Saç dökülmesi daha çok erkeklerde görülen bir rahatsızlıkmış gibi düşünülse de kadınlarda görülme olasılığı oldukça yüksektir.

Özellikle kadınlarda en yaygın olarak görülen saç dökülmesi tipi ise erkek tipi saç dökülmesidir.

Kadınların %20 -30 unda görülen “androgenetik” saç dökülmesi genellikle 20’li yaşlarda ortaya çıkıyor. Kadında görülen erkeksi saç dökülmesi sonucunda saçlar gittikçe güçsüzleşir, matlaşır, incelerek dökülür ve zamanla kelliğe sebep olur. Bu saç açıklığı genellikle alın bölgesi ve ön hatlarda göze çarpar. Hatta bazı kadınlarda sadece ense ve kulak üzeri bölgedeki saçların kaldığı da gözlenmiştir. Bayanlarda görülen bu tip bir saç dökülmesi saç ekimi işlemi için uygundur.

Kadınlarda görülen saç açıklıkları genellikle aşağıdaki bölgelerde görülür;

 • Alın bölgesi veya alın bölgesi her iki yan,
 • Orta hatlarda görülen saç seyreklikleri,
 • Tepe bölgesinde görülen saç açıklıkları,
 • Saçın genelinde görülen seyreklikler,

Kadınlarda görülen saç dökülmelerinin başlıca sebepleri;

 • Demir eksikliğine bağlı ortaya çıkan anemi, tiroit, hormon bozuklukları, D vitamin eksikliği ve saç tellerini oluşturan protein eksiklikleri. Özellikle et yemeyen kişilerde dışarıdan protein takviyesi yapılması gerekir.
 • Hamilelik dönemi sonrasında saçların hızla dökülme sebebi, bebek doğduktan sonra hızla düşen hormonlarımızdır.
 • Doğum kontrol hapları saçları inceltip dökülmelerine sebep olabilir.
 • Menopoz döneminde kullanılan bazı ilaçlar saçların dökülmesine sebep olabilir.
 • Tansiyon, kalp, şeker ve depresyon ilaçları saçların dökülmesine sebep olabilir.
 • Stres faktörü saçların dökülmesine neden olur. Kısa dönemde yoğun stres yaşamış veya stres altında çalışan kişilerde hızlı saç kayıpları gözlemlenebilir.
 • Kimyasal içerikli şampuanlar kullanmak da saç dökülmesini tetikler. Sodyum lauryl sülfat (SLS) pek çok şampuanda bulunan bir maddedir ve içeriğinde bu madde bulunan şampuanlar saç diplerine zarar verir. Şampuan seçimi yaparken doğal şampuanlar almaya özen göstermeliyiz.
 • Kısa sürede hızlı bir şekilde kilo kaybı yapan diyetler, dengesiz ve yetersiz beslenme saçların dökülmesini hızlandırır.
 • Saçları sıkı ve gergin toplama şekilleri saçların çekilerek kopmasına sebep olur. Saçlarımızı uzun süre kapatmak veya uzun süre havasız bırakmak saçların dökülmesinde rol oynayan bir faktördür.

Saç dökülmesi veya saç açıklığı sebebiyle bize başvuran kadınlardan öncelikle istediğimiz bazı tahlil ve tetikler mevcuttur. Kişinin geçirdiği hastalıklar, aile geçmişi, gebelik ve doğum sayısı, yaşam tarzı ile stres faktörleri göz önünde bulundurularak kişi en uygun tedaviye yönlendirilir.

Bu tedavi yöntemlerine kişinin tahlil sonuçları göz önünde bulundurularak karar verilir. Tahlil sonuçları neticesinde ekime uygun olmayan kadınlara; Mezoterapi, PRP gibi tedavi yöntemleri ilaç ve saç bakım ürünleriyle desteklediğimiz bakım kürleri önerilir.

Kadınlarda Saç Ekimi

Belirli tektik ve tahliller yapıldıktan saç ekimi işlemine uygunluğuna karar verilen kadınlar saç ekimi işlemi yaptırabilir.

Kadınlarda yapılacak olan saç ekimi işlemlerinde saçların tamamını tıraş etmeye gerek duyulmaz. Saç alımı yapılacak alan ense bölgesinden ihtiyaç olan graft sayısına göre tıraş edilir ve saç kökleri bu bölgeden alınarak sacsız bölgelere nakil edilir.

Bayan hastalarda saç ekimi işlemi yaklaşık 6 saat sürmektedir.

Saç ekimi işleminden sonra tıraş edilen alan üst tarafta bırakılmış uzun saçlar tarafından kamufle edilir ve kimse saçsız derinizi fark etmez.

Kadınlarda yapılan saç ekimi işlemlerinin sonucu 6 ay ile 1 yıl içerisinde görülmeye başlar ve ekilen saçlar ömür boyu dökülmez.

Detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz?