Plazma

PRP (Platellet Rich Plasma) halk arasında kök hücre tedavisi, plazma tedavisi ve vampir tedavisi gibi isimler ile de bilinir. Kişinin kendi kanı ile yapılan otolog bir tedavi yöntemidir ve saç dökülmesinde son yıllarda devrim niteliğinde gelişme yaratmıştır.

PRP ile saç dökülmesini durdurmak, saçın kalitesini arttırmak ve yeni saç çıkışını mümkün hale getirmek hedeflenmektedir.

Prp Nedir?

Prp yöntemi, trombosit yani kan hücresi bakımından zenginleştirilmiş plazma uygulamasıdır. Medikal bir yöntem olan Prp, Plasma yöntemi olarak da adlandırılır.

Prp Yönteminin Uygulanışı

Prp yönteminde, gerekli kontrol ve tetkikler yapıldıktan sonra uygulama yapılacak kişiden belli bir miktar kan alınır. Alınan kan,  yaklaşık 10-12 cc ve içerisinde özel bir madde bulunan tüplerle, özel bir cihaz içerisine yerleştirilerek santrifüj edilir. Santrifüj edilen kan, cihaz içerisinde belli bir hız ve süre döndürüldükten sonra durur. Santrifüj cihazı, kan pıhtısı hücrelerinden zenginleştirilmiş plazma üretir.

İşlem sonrası kan kırmızı ve sarı olmak üzere iki ayrı birleşene ayrılır. Kırmızı hücrelerden ayrılan sarı kısımda normalde 200.000 trombosit bulunurken ayrışma yöntemi ile bu sayı 1.5 milyona kadar yükselir.

Trombositler, kanın pıhtılaştırarak dokuyu yenileme, iyileştirme, doku hasarlarının çabuk giderilmesini sağlar. Trombosit açısından zengin ve doku hasarlarının giderilmesin sağlayan sıvı, kişinin sorunlu olan bölgelerine enjekte edilerek Prp uygulaması yapılır.

Saç Prp Yöntemi

Genelde saç ekimi işlemi sonrası iyileşmenin hızlı olmasını sağlamak, doku hasarlarını çabuk tedavi etmek ve yeni ekilen saçları desteklemek amaçlı Saç Prp yöntemi uygulanır.

Saç dökülmesini azaltmak ve durdurmak amaçlı yapılır.

Mevsim değişkenliği, stres, hava kirliliği gibi sebeplerle güçsüzleşen ve hacmini kaybeden saçları canlandırmak için yapılır.

Bir diğer durumda ise; saç dökülmesi başlayıp, saçı şu an için saç ekimine uygun olmayan özellikle bayanlarda önerilen alternatif bir tedavi yöntemidir.

Prp Yönteminin Yan Etkileri Var mıdır?

Prp yöntemi, kişinin kendi kanından elde edilen bir madde olması sebebiyle hiç bir yan etkisi olmayan bir yöntemdir. Sizden alınan kan kapalı bir cihaz ile steril kitlerle yapıldığı için dışarıdan herhangi bir madde eklenmez. Dışarıdan herhangi bir madde eklenmediği için bir alerji ya da enfeksiyon bulaşma riski yoktur.

Yan etkisinin dışında, sizden alınan bir hücreyi daha zengin bir hücre yaparak size tekrar enjekte ettiğimiz için faydalı bir maddedir. Sizde zaten mevcut olan bir maddeyi zenginleştirip size tekrar geri kazandıran bir işlemdir.

Saç Dökülmesinin Tedavisinde

Saç dökülmelerinin tedavisinde tek başına veya diğer tedavilere yardımcı olarak saçları döküldüğü bölgelere enjekte edilir. Cansız kuru ince yıpranmış saçların tedavilerinde, kıl kökleri canlı ise yeni saç çıkışını sağlıyor, saç dökülmesini azaltıp saçların kalınlaşması ve güçlenmesine yardım ediyor. Özellikle erkek tipi saç dökülmelerinde oldukça yüz güldürücü bir tedavidir. Kişinin kendi kanı kullanıldığı için hiçbir yan etkisi yoktur.

Detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz?